Dzisiaj jest 16 Maja 2024, Czwartek, imieniny obchodzą:

Festiwal Akcept 2015

Dodano: 21 kwietnia 2015

Dziewięć zespołów teatralnych zaprezentuje swoją twórczość podczas VI edycji Festiwalu Akcept. Spektakle z udziałem niepełnosprawnych aktorów zostaną wystawione w Gdańskim Archipelagu Kultury.

 

Informacja prasowa

Jak co roku, Festiwal Akcept na trwałe wpisany w kalendarz artystycznych wydarzeń Trójmiasta, pozostaje spotkaniem wielu podmiotów, które zabierają głos w wielostronnym dialogu, wyrażanym  poprzez  prezentacje muzyczne,  teatralne, plastyczne i inne formy ekspresji, sytuując w ich centrum osobę z niepełnosprawnością intelektualną, a także podmioty, których doświadczenie w różny sposób się z nią splata. W ciągu trzech festiwalowych dni uczestnicy i widzowie będą mieli okazję zobaczyć teatry w Trójmiasta, Warszawy, Białegostoku, Ostródy usłyszeć koncerty Remontu Pomp oraz zespołu Sektor L4, obejrzeć dwie wystawy oraz wziąć udział w warsztatach artystycznych.

Po raz drugi natomiast, Festiwal Akcept  – realizując   jedną  ze swoich integralnych części w Uniwersytecie Gdańskim – zyskuje także status wydarzenia akademickiego, realizowanego w formule II Seminarium Naukowego, które w bieżącym roku zostanie zogniskowane wokół hasła: Obywatel z niepełnosprawnością w kulturze. Uczestnik, petent, natręt?.Proponowane spotkanie zaprojektowane zostało w dwóch dopełniających się częściach. W pierwszej z nich oddajemy głos zaproszonym gościom, w drugiej zaś zachęcamy do dyskusji, w której uczestniczyć może każdy, kto bierze udział w seminarium. Jako prelegenci, wprowadzający w obszar przedmiotowy rozważań, wystąpią osoby reprezentujące  różnorodne środowiska i profesje, które łączy własne zaangażowanie w obszar praktycznego działania, jak i sferę teoretycznej refleksji prowokowanej pytaniami o  miejsce osoby z niepełnosprawnością intelektualną jako obywatela w kulturze.

Festiwal Akcept jest objęty patronatem Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza.

Program VI Festiwalu Akcept

Gdański Archipelag Kultury, ul. Dworcowa 9

Czwartek, 21 maja 2015 r.

16.00 – Otwarcie festiwalu

16.15 – W poszukiwaniu Lajlonii   Teatr Biuro rzeczy Osobistych (Gdynia); Jak Gyom został Starszym Panem – Teatrazem i Remont Pomp (Gdańsk) oraz Przypadki Teatr Kasablanka - akcja teatralna trójmiejskich teatrów pokazywana w ramach Grupy IM+

17.15 – Ja w Tańcu  pokaz Tancerzy z Warsztatów Terapii Zajęciowej PSOUU (Gdańsk)

17.30 – Taniec to nasza pasja – występ grup tanecznych: Dutty Wine, Back Side, Street Stage Project oraz grupy tanecznej z Fundacja Miki Centrum.

18.00 – Kujawiak z oberkiem  do muzyki Tomasza Kiesewettera SUITA TAŃCÓW POLSKICH – Zespół Pieśni i Tańca Gdańsk.

18.30 – Koncert zespołu Remont Pomp

19.30 – Impreza integracyjna dla uczestników festiwalu  Miasto Aniołów (wejście na identyfikatory, wyjazd spod GAKu godzina 19.00. Około godziny 19.30 przewidziany jest  wytęp Kabaretu „Pod napięciem”)

Piątek, 22 maja 2015 r. 

10.00 – 13.00  „Obywatel z niepełnosprawnością (intelektualną) w kulturze – uczestnik, petent, natręt?” seminarium naukowe oraz dyskusja w otwartej przestrzeni (Organizatorzy: Zakład Pedagogiki Specjalnej UG, Fundacja Akces, GAK, Grupa IM+) – miejsce: Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Bażyńskiego 4.

16.00 – spektakl CARAVAGGIO / WSPÓLNOTA Teatr Pi / TWIS (Białystok)

17.00 – Rysuję na ASP – wernisaż prac Mariusza Szkurata, studentów ASP oraz cykl zdjęć dokumentujących projekt - Mai Norko.

17.30 – spektakl Poszukiwany P.M. – Grupa Teatralna  Ło/Men (Lubawa)

18.30 – spektakl „ZAPISANI” – Grupa Teatralna Kwiat Polskiej Młodzieży (Ostróda)

19.30 – spektakl ,,Tabu” – Teatr Terapeutyczny OD - NOWA (Warszawa)

20.00 – spektakl „Echa” – Teatr Pod Mostem (Gdańsk)

Sobota, 23 maja 2015 r.

10.00 – 12.00 – Warsztaty artystyczne dla uczestników festiwalu

10.00 – pokaz specjalny „Amina” – Teatr Biuro Rzeczy Osobistych (Gdynia)

10.45 – warsztat z aktorem – Teatru BRO Tomaszem Macniakiem dla uczestników pokazów specjalnych

11.00 – pokaz specjalny „Bógot” – Teatr Mimoto (Gdańsk)

11.30 – spotkanie z aktorami i twórcami przedstawień Teatru Mimoto oraz Teatru Biuro Rzeczy Osobistych.

12.30 – Koncert zespołu Sektor L4

13.00 – Rozlosowanie nagród publiczności dla najlepszego wydarzenia artystycznego festiwalu w kategorii: teatr oraz nagrody dla osoby z widowni biorącej udział w głosowaniu na najlepsze wydarzenie.

Zakończenie festiwalu.

Czytaj również