Dzisiaj jest 2 Grudnia 2022, Piątek, imieniny obchodzą:

Spinko ma 60 lat

Dodano: 18 kwietnia 2013

Obecny wizerunek przedsiębiorstwa był kształtowany przez pokolenia. Niezależnie od formy działalności, jego misją było i jest zatrudnianie oraz rehabilitacja osób niepełnosprawnych.

 

Powstała na fundamentach Spółdzielni Inwalidów Bzura – spółka Spinko, inwestuje w potencjał osób z niepełnosprawnością nieprzerwanie od 60 lat.

Firma powstała w styczniu 1950 r. W pierwszych latach działalności wytwarzała wyroby dziewiarskie i galanterię metalową. W latach 50. spółdzielnia zatrudniała 121 osób, w tym 87 procent z niepełnosprawnością. W roku 1954 zmieniła nazwę na Spółdzielnię Inwalidów im. Mikołaja Kopernika. Siedem lat później, w roku 1961 uzyskała status zakładu pracy chronionej.

W latach 60. firma rozpoczęła aktywną działalność socjalną. W latach 1961-1964 przy zakładzie powstała przychodnia rehabilitacyjna i zakład pracy chronionej dla osób z niepełnosprawnością ruchową, niepełnosprawnych intelektualnie, reumatyków i po chorobie Heine-Medina.

W drugiej połowie lat 60. spółdzielnia Bzura rozpoczęła budowę nowej siedziby przy ulicy Okrężnej. Inwestycja została zakończona w roku 1982. W nowych halach produkcyjnych, w latach 80. ruszyła produkcja elementów i podzespołów dla przemysłu motoryzacyjnego. Firma zajęła się wytwarzaniem czujników poziomu paliwa do wszystkich modeli pojazdów produkowanych w Polsce.

W roku 1995 spółdzielnia Bzura, podobnie jak większość zakładów produkcyjnych w kraju została przekształcona w spółkę prawa handlowego. Od 10 listopada 1995 r. funkcjonuje pod nazwą – Spinko, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Funkcję prezesa zarządu pełni Michał Kowalewski. Obecnie firma zatrudnia 427 osób, w tym 175 z niepełnosprawnością. Zajmuje się produkcją artykułów dla przemysłu motoryzacyjnego oraz wytwarza klamki drzwiowe i okienne.   

Czytaj również