Lista nieobecnych: Odeszli w roku 2023
Dodano: 31 października 2023
Pierwszy i drugi listopada to dni szczególne dla wszystkich Polaków. W dniu Wszystkich Świętych oraz w Dzień Zaduszny, zapominając na chwilę o troskach dnia codziennego odwiedzamy groby naszych bliskich, znajomych i przyjaciół. Zapalając na ich mogiłach znicze, wspominamy najpiękniejsze chwile spędzone w ich towarzystwie. Redakcja portalu Niewidzialni-leszno.pl, podobnie jak w poprzednich latach przypomina sylwetki tych, których nie ma już wśród nas, ale nadal są obecni w naszej pamięci...
Ryszard Jerzy Gryglewski (1932-2023)
Lekarz, specjalista w dziedzinie farmakologii. W latach 1965-2003 kierownik Katedry Farmakologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ogłosił i udowodnił hipotezę mówiącą, że częste napady astmy oskrzelowej spowodowane są zahamowaniem aktywności cyklooksygenazy przez aspirynę i inne niesterydowe leki przeciwzapalne.
Marek Mirosław Plura (1970-2023)
Polityk, psychoterapeuta, działacz społeczny, poseł na Sejm VI i VII kadencji, poseł do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji, senator X kadencji. Wspierał starania o uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną.
Stanisław Maj (1932-2023)
Lekarz internista, hematolog. Profesor nauk medycznych. Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie. Był pracownikiem Instytutu Hematologii i Transfuzjologii.
Wiktor Rzeczycki (1929-2023)
Naukowiec, lekarz, biochemik. Profesor nauk medycznych. W latach 1969–1980 kierownik Zakładu Biochemii Akademii Medycznej w Białymstoku. W 1981 uzyskał tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego. Posiadał specjalizację II stopnia z analityki lekarskiej.
Zdzisław Machoń (1929-2023)
Chemik, farmaceuta, prof. dr hab. Absolwent Akademii Medycznej we Wrocławiu. Pracował w Katedrze i Zakładzie Chemii Organicznej na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Analityki Medycznej Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich, był też członkiem Komitetu Terapii i Nauk o Leku PAN.
Mariola Ropacka-Lesiak (1962-2023)
Lekarka, ginekolożka, profesor nauk medycznych. Absolwentka Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Pracowała na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Katedrze Perinatologii i Ginekologii na II Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Była też prodziekanem na II Wydziale Lekarskim tej uczelni.
Robert Janik (1941-2023)
Chirurg, taternik, alpinista. W latach 1993-1998 naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zajmował się też fotografią górską.
Donald Gray Triplett (1933-2023)
Pierwsza osoba, u której zdiagnozowano autyzm. Diagnozę wystawił Leo Kanner i oznaczył pacjenta jako „Przypadek 1”. Triplett był znany ze swoich zdolności, w szczególności umiejętności nazywania nut granych na pianinie oraz szybkiego mnożenia liczb w pamięci.
Marek Jakubowski (1965-2023)
Nauczyciel, pedagog, twórca tyflograficznych materiałów dla osób niewidomych. Pracownik Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Pomysłodawca i założyciel: Laboratorium Tyfloakustycznego, Muzeum Tyflologicznego, Aromatorium – Biblioteki Zapachów dla Niewidomych, oraz pierwszego w Europie Parku Orientacji Przestrzennej.
Joanna Kubisa (1963-2023)
Prezes Fundacji „Stworzenia Pana Smolenia”. Wieloletnia partnerka Bohdana Smolenia. Organizatorka zajęć hipoterapeutycznych dla osób niepełnosprawnych.
Czytaj również
- Kierowcy blokują Zieloną
- Karnety dla niepełnosprawnych
- Niepełnosprawni kibicują Unii
- Podniebne przestworza dla niepełnosprawnych
- Złoto dla Kucharczyk
- Niepełnosprawni grają w tenisa ziemnego
- Nowa siedziba RCKiK w Kościerzynie
- Szkoła w Ziemięcicach bardziej dostępna
- ŚCP w Kielcach w nowej odsłonie
- Mniej barier w V LO w Zielonej Górze
- Całodobowa opieka w Gorzowie
- Integracyjny plac zabaw w Sierakowie
- REKLAMA | ANS – Uczelnia bez barier
- Nowa siedziba PCPR w Nowym Targu
- Świetlica w Ostrówkach już dostępna